CAD pro požární systémy
Kreslení sítí
Skupina příkazů AutoNET obsahuje všechny nástroje, které jsou nutné pro kreslení a pozdější výpočty protipožárních instalací. V této kapitole jsou popsány obecné příkazy AutoNET společné všem vertikálním aplikacím 4M. Příkazy specifické pro aplikaci FineFIRE jsou popsány v dalších kapitolách.Definice výkresu: Prvky instalací jsou automaticky organizovány v příslušných hladinách. Tento příkaz vyvolá dialogové okno, kde je možné nastavit pro každý prvek a jeho hladinu požadovanou barvu a typ čáry. Nastavení probíhá pomocí tlačítek „Barva“ a „Typ čáry“.
Kopírovat síť podlaží: Tento příkaz umožňuje kopírování sítě u jednoho podlaží do druhého. Jde o analogii příkazu „Kopie podlaží“ z menu AutoBLD. Program vyzve uživatele k výběru kopírované sítě v kreslícím okně. Po potvrzení výběru klávesou Enter vyzve uživatele k zadání čísla podlaží, kam má být síť kopírována.
Základní pravidla pro tvorbu sítě:
Kreslení sítě: Kreslení se provádí jednotlivými jednoduchými čarami navazujícími navzájem dle reálného tvaru navrhované sítě. Pro napojování rovných a zakřivených či horizontálních a vertikálních segmentů vedení je nutné dodržovat některé základní principy.
Horizontální a vertikální vedení: Kreslení horizontálního a vertikálního vedení probíhá shodným způsobem jako kreslení čar ve 4MCAD či AutoCAD. Výška kreslených instalací nad úrovní daného podlaží je určena aktuálním nastavením „elevace“. Je ji možné změnit pomocí menu Plus > Nastavit elevaci či zadáním příkazu elev v příkazovém řádku. Zadejte novou hodnotu elevace a stiskněte Enter nebo přímo stiskněte Enter pro potvrzení výchozí hodnoty zobrazené v příkazovém řádku ve špičatých závorkách. Pokud připojíte kreslené horizontální vedení k jinému vedení nebo přístroji v jiné výšce, program výšku potrubí automaticky upraví. Program tak umožňuje správu rozvodů ve 3D prostoru, zatímco uživatefl kreslí jen dvourozměrný půdorys. Všechny kreslící funkce pracují obdobně jako ve 4MCAD či AutoCAD a mohou být použity se zadáváním relativních souřadnic (souřadnice vycházející z předchozího zadaného bodu).
Vertikální vedení: Kreslení vertikálních potrubí, která procházejí přes více podlaží je možné pomocí volby „Hlavní vertikální vedení (Stavba)“. Program vyzve nejprve k umístění potrubí v půdoryse („Zadejte pozici XY“), po té k zadání výšky počátečního bodu („Zadejte výšku pro první bod“) a k zadání výšky koncového bodu („Zadejte výšku pro druhý bod“). Výšky je nutné zadávat číselně na klávesnici a jsou myšleny jako výšky v absolutních souřadnicích od výšky ±0 celého projektu. Vertikální potrubí je v půdoryse označeno vloženým symbolem šipky.


Vertikální sekce v rámci podlaží: Pokud chcete změnit výšku kresleného potrubí v rámci podlaží, můžete využít relativní souřadnice. Pokud kreslíte například horizontální potrubí v úrovni podlahy (elevace 0 m) a chcete pokračovat ve výšce 2m, zadáte při výzvě pro určení dalšího bodu souřadnice @0,0,2 a můžete pokračovat v kreslení potrubí v nové výšce. Stejným způsobem je možné zadat souřadnice @0,0,-2 pro změnu výšky o 2m dolů.

Příkaz Křivkové vedení: Kreslení křivkového potrubí je možné pomocí definice bodů, kterými bude potrubí procházet. Je nutné definovat alespoň tři body. Příkaz vyžaduje následující vstupy:
- První bod: Zadejte počáteční bod potrubí.
- Další bod: Postupně zadávejte další body definující tvar potrubí. Pro ukončení stiskněte klávesu Enter nebo klikněte pravým tlačítkem myši.
Křivkové vedení můžete jednoduše editovat pomocí „uzlů“. Uzly jsou zvýrazněny při výběru potrubí. Uzel je možné kliknutím vybrat a dalším kliknutím určit jeho novou pozici. Ve výkazu výměr i protokolu výpočtu vypočítá program pro potrubí vždy správnou délku.
Napojení segmentů sítě: Napojení segmentů sítě (horizontálních, vertikálních i horizontálních a vertikálních navzájem) i napojení přístrojů k vedení je jednoduše možné pomocí úchopů. Předpokládejme, že je nutné napojit dvě horizontální vedení umístěná v různých výškách. Pokud začneme kreslit od koncového bodu vyššího potrubí do koncového bodu nižšího potrubí, vznikne ve 3D výsledek zobrazený na obrázku vpravo.


Speciální příkazy pro tvorbu potrubí: Jedná se o skupinu příkazů usnadňující kreslení rozvodů. Hlavními příkazy jsou:
- Násobné přívodní vedení: Je možné kreslit vícenásobná rovnoběžná potrubí, pokud je známa vzdálenost rozestupů. Stačí pak jen zadávat jeho pozici.
- Vedení rovnoběžně ke stěně: Vykreslí potrubí v zadané vzdálenosti rovnoběžně k označené stěně nebo stěnám. Vzdálenost je zadávána v mm při tisku a volbu tak může ovlivňovat také předpokládané měřítko tisku. Program vyzve k zadání prvního bodu a po té k označení stěny nebo stěn, kolem kterých má být rovnoběžné potrubí vedeno.
- Vedení rovnoběžně k bodům: Vykreslí potrubí rovnoběžně k linii definované zadanými body. K jejich zadání je možné využít úchopy a označit tak například body v importovaném 2D podkladu. Program vyzve k zadání prvního bodu a postupně dalších bodů v pořadí. Zadávání je ukončeno klávesou Enter a program vyzve k zadání odstupové vzdálenosti.
- Vedení rovnoběžně ke stěně nebo bodům a napojení přístrojů: Jde o obzvlášť užitečný příkaz podobný dvěma předchozím příkazům „Vedení rovnoběžně ke stěně“ a „Vedení rovnoběžně k bodům“, který ale umožňuje vybrat přístroje pro připojení k potrubí vedenému rovnoběžně ke stěně nebo rovnoběžně k bodům. Celou skupinu přístrojů je tak možné připojit k nejbližšímu horizontálnímu nebo vertikálnímu vedení na několik kliknutí.
Pro lepší pochopení příkazu předpokládejme, že v dané místnosti je nutné instalovat potrubí rovnoběžně ke stěně a připojit k němu již vytvořené přístroje:
- Zvolte příkaz „Vedení rovnoběžně k bodům a napojení přístrojů“. Zobrazí se následující výzvy:
- Vyberte entity: Zvolte přístroje, které budou připojeny k potrubí vytvořenému rovnoběžně ke stěně definované v dalším kroku pomocí bodů.
- Zadejte první bod & Zadejte další bod: Zadejte body, rovnoběžně ke kterým bude potrubí vytvořeno.
- Vyberte stěnu/Vzdálenost stěn=<1.00 mm>s: Zadejte vzdálenost od zadaných bodů dle mm při tisku, ve které bude potrubí vytvořeno.
Program vytvoří potrubí a připojí k němu zvolené přístroje.
Úprava existující sítě: Během práce je možné síť upravovat pomocí jakýchkoli CAD příkazů (např. kopie, posun nebo odstranění sekce sítě) a nástrojů (např. s použitím úchopů). Je pouze nutné dodržet několik pravidel: potrubí zásobující přístroje musí být napojeno do připojovacích bodů těchto přístrojů. K připojovacímu bodu může být napojeno jen jedno potrubí. Připojovací body jsou v půdoryse označeny červenou hvězdičkou. Napojení probíhá pomocí úchopu „Bod“. Potrubí je také možné dělit a napojovat, ale stejně jako v realitě, nesmí vzniknout smyčka. Chyby modelu indikuje program při provádění příkazu „Rozpoznání sítě“ a označí jejich pozici. Před provedením příkazu „Rozpoznání sítě“ je nutné definovat bod „1“, který bude označovat počáteční, napájecí bod. V realitě tento bod odpovídá požárnímu čerpadlu. Menu FineFIRE nabízí menu různé možnosti, které při kreslení sítí pomáhají.
Umístění přístrojů probíhá těmito jednoduchými kroky:
- Zvolte přístroj v dialogovém okně pomocí menu AutoNET > Přístroje a stiskněte „OK“. Alternativně je možný dvojklik na zvolený přístroj. Symbol přístroje se po té bude pohybovat v kreslícím okně společně s kurzorem.
- Základní bod přístroje koresponduje s vlasovým křížem kurzoru. Umístěte přístroj do požadované pozice a stiskněte „Enter“ nebo pravé tlačítko myši.
- Přístroj se po té bude otáčet kolem určeného bodu. Můžete tak nastavit úhel natočení přístroje nebo potvrdit výchozí natočení pomocí „Enter“ nebo pravého tlačítka myši.
V dialogu Přístrojů je možné nastavit, zda budete vkládat symboly přístrojů s připojovacími body nebo jen připojovací body samotné. To má význam, pokud pracujeme s pokladem, který již symboly přístrojů obsahuje. Není pak nutné vkládat nové symboly a postačuje definovat jejich napojení k síti.
Přístroje jsou vždy vloženy v aktuálně nastavené výšce. Tu je možné definovat pod menu PLUS pomocí příkazu „Nastavit elevaci“.
Tvarovky: Příkaz „Tvarovky“ pracuje stejným způsobem jako vkládání přístrojů a umožňuje vkládat do výkresů další armatury. Tvarovky mají definovány připojovací body pro napojení potrubí tak, aby bylo možné rozpoznání sítě. Symbol může obsahovat více než jeden připojovací bod (např. kolektor). V takovém případě bude tvarovka bude při rozpoznání sítě očíslována jako bod spojení. Při vložení tvarovky umožňuje program automatické rozdělení potrubí kolem vkládané armatury. Tato možnost je definována zaškrtnutím volby „Rozdělit potrubí“. Při zaškrtnutí je navíc k dispozici volba „Posunout symbol“, která určuje, zda může být symbol posunut oproti pozici určené při vkládání (takže bude umístěn rovnoběžně na potrubí) nebo bude posunuto potrubí tak, aby mohl být symbol umístěn.

Symboly: Obsahují různé obecné symboly, přístroje a výkresy, které mohou být v instalacích využity.
Rozpoznání sítě a číslování: Pokud byla síť vytvořena dle požadovaných pravidel a byl definován počáteční bod, převede příkaz „Rozpoznání sítě“ na standardizovaný vzorec a aktualizuje protokol výpočtu. Během aktualizace jsou v půdoryse očíslovány spojovací body a přístroje. Všimněte si, že pokud přístroj není očíslován, znamená to, že není k síti připojen. Obdobně jsou odlišnou barvou označeny nepropojené segmenty sítě. Spojte je nebo zvolte „Rozdělit ve zvoleném bodě“ ve spoji s předchozím potrubím.

Výpočty: Zobrazí výpočetní prostředí v novém okně. Kreslící okno aplikace FineFIRE zůstává otevřeno. Pro převod dat z výkresu zvolte ve výpočetním modulu v menu „Soubory“ volbu „Aktualizovat dle výkresu“ a v dalším zobrazeném dialogovém okně potvrďte „Ano“. Číslování sekcí sítě, délek, přístrojů a tvarovek je převedeno do Protokolu výpočtu. Do Protokolu výpočtu je možné i později zasahovat a provádět jakékoli úpravy.
Legenda: Vytvoří legendu se všemi symboly použitými v otevřeném projektu. Program vyzve k zadání bodu vložení legendy. Zvolte bod umístění kliknutím levým tlačítkem myši.

Vertikální schéma: Tato volba na obrazovce automaticky vytvoří vertikální schéma sítě. Pokud již vertikální schéma existuje, zeptá se program, zda jej chcete aktualizovat. Před vytvořením vertikálního schématu je nutné provést rozpoznání sítě a vygenerovat protokol výpočtu, aby měl program k dispozici potřebná data jako jsou rozměry potrubí, číslování přístrojů apod. Schéma bude vytvořeno v novém okně, které se skládá ze dvou částí: v levé části je zobrazena stromová struktura sítě a v pravé části samotné vertikální schéma. Pomocí příslušných příkazů je možné upravit výstupní schéma:
- Aktivovat nebo deaktivovat různé sekce sítě
- Měnit pořadí sloupců nebo podsítí ve vertikálním schématu
- Měnit směr napojení podsítí ve vertikálních sloupcích (vpravo nebo vlevo)
- Zobrazit informace ke každému uzlu
- Popisovat podsítě
Změny provedené ve vertikálním schématu pomocí uvedených ikon jsou ihned zobrazeny v pravé čísti okna. V horní části tohoto okna jsou také ikony pro změnu zobrazení jako dynamický zoom a posun, zoom po meze atd. Navíc jsou v levé horní části k dispozici ikony kontrolující zobrazení dialogu jako je možnost skrytí levé části okna, zobrazení názvů a výšek podlaží pro editaci, zobrazení čísel přístrojů, hladin a další.

Nakonec jsou k dispozici možnosti pro inicializaci vertikálního schématu, jeho rekonstrukce a definice parametrů výkresu. Parametry výkresu jsou závislé na aplikaci a obsahují tyto možnosti:
Hladiny: Pomocí ovládacího okna s tabulkou je možné pro vertikální schéma definovat měřítko výkresu, barvy korespondující různým hladinám a výšku textu v mm na tištěném výkrese.
Vzdálenosti ve výkrese: Jsou brány v potaz při vytváření schématu. Jsou také definovány v mm na tištěném výkrese.
Bloky: Pro každou aplikaci je možné volit různé počáteční body a typy tabulek. Je možné volit ze skupiny dwg výkresů.
Různé: Definuje skupinu atributů ovlivňujících vzhled vertikálního schématu. Zda bude brána v potaz výška Z, zda budou potrubí podsítí umístěna nad nebo pod přístroji.
Pokud dojde při editaci ve správci vertikálního schématu k chybám, zobrazí program příslušná hlášení a varování.
Správa knihoven: Tato volba zobrazí podmenu obsahující možnosti „Hodnoty“, „Výkresy“ a „Obecné symboly“. První volba zobrazí knihovny se všemi číselnými hodnotami materiálů. Volba „Výkresy“ zobrazí dialogové okno, které je odlišné pro každou aplikaci. Volba „Obecné symboly“ zobrazí dialog s možností editace několika symbolů.
< Další prvky | Instalace s FineFIRE >