CAD pro požární systémy
Instalace s FineFIRE
Předchozí kapitola popisovala principy kreslení, zatím co tato kapitola popíše příkazy ve vztahu ke speciálním funkcím FineFIRE.Bez ohledu na fakt, zda je podkladem AutoBUILD model, externí reference, rastrový obrázek nebo dokonce žádný stavební výkres, je možné instalace nakreslit a po té vypočítat.
Ačkoli není pořadí kreslení striktně určeno, existuje doporučený postup tvorby sítí:
- Vytvořte jeden nebo více prostorů pro hašení
- Automatizovaně nebo manuálně v nich umístěte přístroje (sprinklery, požární hydranty atd.)
- Nakreslete horizontální potrubí
- Připojte přístroje k potrubí
- Nakreslete vertikální potrubí
- Napojte horizontální potrubí k vertikálním
- Definujte zásobovací bod(y)
- Spusťte „Rozpoznání sítě“
- Pokud nejsou zobrazeny chybové zprávy, pokračujte k výpočtům.

Vytvořit požárně chráněný prostor: Pomocí tohoto příkazu je možné nakreslit prostor k hašení pro umístění sprinklerů. Zadejte název prostoru, definujte minimální intenzitu dodávky a zvolte typ rizika z kategorií „Malé“, „Střední“ a „Vysoké“. Popis rizika je důležitý jen jako reference pro zprávy. Prostor může být definován pomocí bodů nebo obvodové křivky.
Vytvořit požárně chráněný prostor: Již existující chráněný prostor můžete editovat pomocí výběru jeho názvu a potvrzení klávesou „Enter“.
Umístění přístrojů ve výkrese: Zvolte „Přístroje“ z menu AutoNET nebo panelu nástrojů „Požární ochrana“. Bude zobrazen dialog všech přístrojů. Zvolte požadovaný přístroj a umístěte jej do výkresu.
Umisťování přístrojů již bylo popsáno v předchozí kapitole. Pokud již ve stavebním výkrese existují jiné symboly, aktivujte volbu „Jen body napojení“.
Soustava přístrojů: Pokud chcete automaticky vložit soustavu sprinklerů, vyplňte v tomto dialogovém okně následující údaje:
- Přístroj: Zvolte typ sprinkleru z knihovny a automaticky bude vyplněna hodnota maximální plochy pokrytí.
- Dalším krokem je volba plochy soustavy pomocí:
- definice bodů ve výkrese
- výběru křivky
- automatického vykreslení pravoúhlé plochy
- volby již vytvořeného požárně chráněného prostoru
Poznámka: Pokud není zvolená plocha pravoúhlá, orámuje ji program obdélníkem a spočítá plochu i počet sprinklerů uvnitř zvolené oblasti.
Orámování a plocha zvolené oblasti jsou automaticky aktualizovány a program:
- Navrhne minimální počet sprinklerů.
- Navrhne počet řad a sloupců. Pro pravoúhlé plochy je počet sprinklerů výsledkem násobku mezi počtem řad a počtem sloupců. Pro nepravoúhlé plochy vypočítá program řady a sloupce orámované oblasti a zobrazí počet sprinklerů umístěných uvnitř zadané plochy.
- Úhel soustavy: Pro nastavení natočení soustavy sprinklerů, klikněte na jednu z hran zvolené plochy.
- Dále zadejte počet požadovaných řad a sloupců. Můžete a nemusíte se řídit návrhem programu. Po vložení číselných údajů vypočítá program automaticky vertikální a horizontální vzdálenosti od obvodu a vzdálenosti mezi sprinklery. Při změně hodnot program výpočty aktualizuje.
- Reset vzdáleností: Toto tlačítko použijte, pokud jste provedli změny ve vzdálenostech a chcete je nastavit místo původních výsledků programu.
Vytvořit plochu chráněnou sprinklerem: Tento příkaz rozdělí chráněný prostor na plochy chráněné jednotlivými sprinklery. Program kontroluje, zda může sprinkler požadovanou plochu pokrýt. V kladné případě jdou obrysy pokrytí zobrazeny zeleně. Pokud nemůže, jsou obrysy červené. Pokud se plocha protíná s jinou, obrysy jsou žluté. Pokud spustíte příkaz a znova zvolíte již vyřešený prostor, smaže program předchozí chráněné plochy a vytvoří je znovu.
Odstranit plochu chráněnou sprinklerem: Příkaz odstraní všechny plochy uvnitř chráněného prostoru. Vyberte prostor a potvrďte klávesou „Enter“.
Nastavit přístrojům skupinu: Příkaz vytvoří skupinu přístrojů. Zvolte ve výkrese jeden nebo více sprinklerů a zadejte číslo skupiny v příkazovém řádku.
Přidat přístrojům skupinu: Jeden sprinkler může náležet do více skupin. Pomocí tohoto příkazu můžete zvolit jeden nebo více sprinklerů, které již součásti skupiny jsou, a zadat číslo další skupiny, do které budou patřit.
Odebrat přístrojům skupinu: Příkaz odstraní jeden nebo více sprinklerů z jejich skupin. Vyberte entity a potvrďte výběr klávesou „Enter“.
Tvarovky: Můžete je nalézt buď v menu AutoNET nebo v panelu nástrojů Požární ochrana. V zobrazeném dialogové okně vyberte tvarovku, která bude umístěna do zadaného bodu.
Návrh horizontálního vedení: Po popsaném umístění přístrojů pokračujete kreslením vertikálních a horizontálních potrubí v podlaží. Pak provedete napojení přístrojů k potrubí. Pro časovou úsporu a zamezení chyb při propojování je doporučeno používat příkaz „Připojit přístroje k existujícímu vedení“. Po jeho zadání budete vyzvání k výběru přístrojů pro připojení k segmentu vedení a po té k výběru potrubí. Po potvrzení klávesou „Enter“ budou přístroje automaticky přípojeny.
Návrh vertikálního vedení: Vertikální potrubí nakreslíte dle popisu v předchozí kapitole určením pozic počátečních a koncových bodů. Výšky těchto koncových bodů závisí na výškách podlaží určených při „Definici stavby“. Horizontální potrubí připojujte k vertikálním pomocí úchopu „Kolmo“.
Skupina přípojných bodů: Vložte přípojný bod na počátek horizontálního vedení. Pro vložení využijte úchop „Koncový“. Je to nejjistější způsob a počátek vedení bude takto v pořádku rozpoznán.
Rozpoznání sítě: Zadejte příkaz „Rozpoznání sítě“ pro provedení rozpoznání a přípravu souborů na provedení výpočtů. Budou zobrazena varování upozorňující na případné chyby ve výkrese. Může se jednat o slepá ramena v horizontálním potrubí, body, ve kterých se setkávají různé typy potrubí, chybějící nebo špatné umístění počátečního bodu, nepropojené prvky a podobně. V síti by neměly zůstat bílé prvky, což znamená, že nebyly rozpoznány. Po opravě chyb spusťte znova příkaz „Rozpoznání sítě“ a proces opakujte, dokud nebudou opraveny všechny chyby.
Poznámky:
- Pokud jste nakreslili požárně chráněný prostor bez definování minimální intenzity dodávky, bude zobrazeno varování, ale i přesto můžete dále pokračovat k výpočtům.
- Varování „Sprinklery s intenzitou=0“ a „Sprinklery s maximálním pokrytím=0“ nejsou brány v potaz při metodách výpočtu „Plán potrubí středního rizika NFPA“ a „Hydraulické výpočty“.
- Pokud se varování „Sprinklery s intenzitou=0“ a „Sprinklery s maximálním pokrytím=0“ týkají hadicových hasících přístrojů, můžete je ignorovat.
Výpočty: Jakmile je dokončena kontrola, můžete přejít do výpočetního prostředí. Po volbě příkazu „Výpočty“ se v v novém okně otevře výpočetní modul. Zde zvolte „Soubory“ a „Aktualizovat dle výkresu“. Data budou načtena do protokolu výpočtu.
Vyhledání uzlu: Jakýkoli požadovaný uzel je možné rychle vyhledat zadáním jeho čísla do příkazového řádku.
Aktualizuj výkres: Po dokončení výpočtů uložte soubor projektu, vraťte se do kreslícího modulu FineFIRE a zadejte „Aktualizuj výkres“. Bude zobrazeno dialogové okno, kde zvolíte, jaké informace se budou ve výkresech zobrazovat:
- V levé části okna jsou nastavovány informace týkající se vedení potrubí. Můžete zvolit zobrazení informací pro všechna vedení (zadejte „Vybrat vše“), jen pro některá (zadejte „Vybrat ve výkrese“) nebo žádné informace o vedeních (tlačítko „Zrušit výběr“). Pod tímto seznamem je možné nastavit, jaké informace budou zobrazeny jako délka, průtok, poloměr atd. Pokud budete chtít například zobrazovat rychlost, označte ji v seznamu a zaškrtněte volbu „Výběr“.
- V pravé části okna můžete nastavit informace týkající se přístrojů. Můžete opět zvolit zobrazování informací pro všechny přístroje („Vybrat vše“), jen pro některé (tlačítko „Vybrat ve výkrese“) nebo žádné (tlačítko „Zrušit výběr“). Také pod tímto seznamem můžete zvolit, jaké informace budou zobrazeny – například název přístroje, průtok atd. Pokud například nechcete zobrazovat skupinu přístroje, označte ji v seznamu a zrušte zaškrtnutí u položky „Výběr“.
Pro umístění informací do výkresu zvolte nakonec „Manuální umístění“ nebo „Automatické umístění“. Při automatickém umístění zvolí program pro každý zvolený segment potrubí a přístroj nejlepší umístění informací tak, aby se navzájem nepřekrývaly.
Umístění zobrazovaných informací můžete jednoduše změnit pomocí příkazu „Přesuň aktualizovaná data výkresu“ v menu AutoNET. Můžete také jednoduše změnit výšku a styl textu pomocí příkazu „Styl textu prostoru“ v menu AutoBLD > Parametry prvku a spuštění nové aktualizace výkresu.
Vykreslit nejlepší a nejhorší skupinu a plochu: Pomocí tohoto příkazu program automaticky zvýrazní nejpříznivější plochy zeleně a nejnepříznivější plochy červeně. Program také najde 4 sprinklery v nejpříznivější oblasti a vykreslí je zeleně a v nejenpříznivější oblastí, které vykreslí červeně.
Další funkce – doplnění podrobností: Na závěr umístíme kontrolní ventil pro každou bytovou jednotku nebo každou stavbu. V dialogovém okně „Tvarovky“ zvolte symbol uzávěru se zaškrtnutou volbou „Rozdělit potrubí“. Zvolte segment potrubí a umístěte ventil. Dále umístěte vodoměry. Podrobnosti k vodoměrům či výrobních specifikace dalších armatur mohou být doplněny pomocí příkazu „Detaily“ (menu AutoNET > Symboly > Detaily) nebo pomocí příslušné ikony v panelu nástrojů „Požární ochrana“.
Legendu připojte dle popisu v předchozí kapitole (AutoNET > Legenda).
Převést jednoduchou čáru do 3D: Příkaz převede čárovou reprezentaci potrubí ve výkrese do 3D. Průměr potrubí je určen výsledky výpočtů. Před provedením tohoto příkazu je tedy nutné aktualizovat výkres podle výpočtu.
Axonometrický výkres: Automaticky vytvoří axonometrický výkres sítě nakreslené pomocí příkazů FineFIRE (vygeneruje samostaný výkres ve 3D s vybranými daty). Zvolte v menu AutoNET > Axonometrický výkres a přejdete do následujícího zobrazení:
Vertikální schéma: Příkaz automaticky vytvoří vertikální schéma sítě nakreslené pomocí příkazů FineFIRE. Zvolte v menu AutoNET > Vertikální schéma > Vytvořit. Bude zobrazeno následující okno:
V tomto okně můžete provést požadované změny dle popisu v předchozí kapitole nebo okno zavřete a vertikální schéma bude zobrazeno ve formátu DWG. V případě potřeby jej můžete upravovat klasickými CAD příkazy.
< Kreslení sítí | Úvod >