CAD pro požární systémy
Úvod
Tato kapitola popisuje výpočetní modul FineFIRE. Tento modul může být využit i samostatně při vyplnění číselných dat nebo ve spolupráci s CAD kreslícím prostředím FineFIRE. V takovém případě načítá výpočetní modul data z kreslícího prostředí.V horní části okna aplikace se nachází menu obsahující skupiny příkazů Soubory, Data projektu, Zobrazit, Okna, Knihovny a Nápověda.
Jádrem je Protokol výpočtu – tabulkové prostředí s funkcemi připravenými pro konkrétní aplikaci. Je přístupný pomocí menu Okna > Protokol výpočtu. U FineFIRE obsahuje protokol výpočtu řádky odpovídající jednotlivým větvím sítě. Sloupce obsahují základní data (např. délku) a výsledky výpočtů (např. rychlost vody) pro každou větev. Protokol pro návrh protipožárních instalací může vypadat například takto:
Aby byl program schopen síť analyzovat, musí být dodržena určitá pravidla. Ta jsou víceméně shodná pro všechny aplikace Fine. Pravidla mohou být jednoduše pochopena díky následujícímu příkladu.
Předpokládejme síť zobrazenou na vedlejším obrázku. Obsahuje několik větví (tj. částí sítě), spojů a koncových bodů. Jednotlivé body jsou pro ilustraci postupně očíslovány. Body 1, 2 a 3 jsou spojovací, body 4, 5 a 6 jsou koncové. Ve větší síti mohou být kromě čísel spojovací body označeny také písmeny (A, d apod.) nebo kombinací písmen a číslic (A2, AB, eZ, 2C atd.). Počáteční bod je vždy označen číslicí 1. Označení bodů v síti se neopakuje s výjimkou počátečních bodů, které jsou vždy označeny číslem 1. Toto značení reprezentuje síť v protokolu výpočtu a umožňuje označení sekcí sítě v prvním sloupci. Pořadí sekcí (řádků) není důležité, ale pořadí zadávaných bodů v první buňce řádku určuje směr průtoku. Jednotlivé body se oddělují tečkou. V příkladu na obrázku budou první buňky vyplněny: 1.2, 2.3, 2.6, 3.4, 3.5 a 3.6. V dalších buňkách řádku budou vyplněny další údaje jako délka, obsažené příslušenství atd. a po provedení výpočtu i další údaje, které vyjdou.
Sloupce protokolu výpočtu jsou vždy označeny v záhlaví názvem a užitými jednotkami, pod ním je oblast pro vyplňované údaje a ve spodní části okna stavový řádek zobrazující užitečné informace dle aktivní pozice v protokolu výpočtu. Protokol výpočtu zpravidla zobrazuje mnoho informací a je jádrem výpočetního modulu, může být užitečné maximalizovat jeho zobrazení přes celou obrazovku.
Další odstavce seznamují uživatele s protokolem výpočtu. Základní funkce jsou společné se všemi aplikacemi Fine 4M:
V oknech s protokolem výpočtu je možné nastavit volbu „Písmo“ pro nadpisy i oblast výběru tak, aby se údaje zobrazovaly dle požadavků uživatele.
V záhlaví je také možné zvětšit nebo zmenšit šířku sloupců: Najeďte kurzorem myši na hranici oddělující v záhlaví dva sloupce tak, aby se změnil na dvojitou šipku. Po té stiskněte levé tlačítko myši, podržte jej a tažením změňte umístění hranice.
Zobrazení se může lišit dle velikosti obrazovky a rozlišení grafické karty. Lepší zobrazení je u vyšších hodnot rozlišení a větších obrazovek. Uživatel má také k dispozici možnost „načíst prototyp“.
Buňky v oblasti pro vyplňované údaje jsou přístupné pomocí myši a šipek na klávesnici. Při dvojkliku do buňky s údaji si můžete si všimnout, že v některých sloupcích se kurzor změní na vertikální čáru (|) a umožní editaci hodnot, jinde je zobrazeno tlačítko s tečkami (…) pro výběr položek z knihovny nebo jiného seznamu. V buňkách, které zobrazují výsledky výpočtů, není editace údajů možná. Po editaci údajů je možné přesunout se do jiné buňky opět pomocí kurzoru či využít klávesy „Enter“ pro přesun o jednu buňku dolů a „Tab“ pro přesun o jednu buňku doprava. Pokud není protokol výpočtu zobrazen v dialogovém okně celý, lze posouvat zobrazení pomocí posuvníků nebo šipek po stranách dialogového okna.
Při vkládání a editaci obsahu v Protokolu výpočtu jsou k dispozici užitečné funkce:
Mazání obsahu buňky: Klikněte myší na buňku a stiskněte klávesu „Del“. Hodnota v buňce bude odstraněna a buňka zůstane prázdná.
Smazání řádku: Stiskněte zároveň klávesy „Ctrl“ a „Del“. Aktivní řádek bude smazán.
Vložení řádku: Stiskněte zároveň klávesy „Ctrl“ a „Ins“. Nový prázdný řádek bude vložen bezprostředně pod buňku, která je právě aktivní.
Přesun na začátek řádku: Stiskem klávesy „Home“ se automaticky přesunete do prvního sloupce v aktivním řádku.
Přesun na konec řádku: Stiskem klávesy „End“ se automaticky přesunete do posledního sloupce v aktivním řádku.
Přesun na začátek protokolu (první řada – první sloupec): Stiskněte zároveň klávesy „Ctrl“ a „PgUp“ a automaticky se přesunete na začátek protokolu výpočtu.
Přesun na konec protokolu (poslední řada - první sloupec): Stiskněte zároveň klávesy „Ctrl“ a „PgDn“ a automaticky se přesunete na poslední řádek protokolu výpočtu.
Můžete také použít klávesu „Enter“ pro přesun o jednu buňku dolů a klávesu „Tab“ pro přesun o jednu buňku vpravo.
Protokol výpočtu nabízí také tabulkové funkce, které jsou k dispozici ve většině aplikací ve Windows jako je možnost vyjmout, kopírovat či vložit skupinu řádků i celý protokol výpočtu, definice šířky sloupců a řádků, nastavení fontu včetně vlastností písma, zarovnání atd. Po výběru některé oblasti v protokolu (nebo po výběru celého obsahu) je k dispozici kontextové menu pod pravým tlačítkem myši. Dalším důležitým příkazem týkajícího se výpočtu je Zpět/Znovu. Všechny tyto editační příkazy jsou dosažitelné i v dalších dialogových oknech. Vedle příkazu kopírovat - vložit, lze opakovat řádek (typický segment). Je to vhodné zejména pro vyplnění obsahu prvního sloupce, např. název sekce, vytvoří kopii kromě obsahu v prvním sloupci, které zůstane prázdné. Jakmile je aktivní protokol výpočtu, zobrazí se v hlavním menu nabídka „Protokol výpočtu“ s dalšími možnostmi „Volby tisku“. V těch lze nastavit vzhled tištěného protokolu. Např. Zadat obrysovou čáru rámečku (tučná, normální, žádná, horizontální / vertikální čáry) stejně tak i rastr nadpisů či požadované podbarvení.
< Instalace s FineFIRE | Hlavní menu >