CAD pro požární systémy
Protokol výpočtu
Protokol výpočtu požární ochrany tvoří jádro výpočtů a odpovídá obecným pravidlům síťového protokolu výpočtu, popsaného v první části. Pokyny nápovědy týkající se vstupních dat se zobrazují dole v příkazovém řádku. Každý řádek protokolu koresponduje s jedním segmentem sítě a každý sloupec odpovídá hodnotám, které budou definovány nebo vyplynou automaticky ze zadání jiných dat.Metoda standardizace sítě je založena na přesných pravidlech popsaných dříve. Následuje stručný popis jednotlivých sloupců protokolu:

1. Sekce sítě: V prvním sloupci jsou vepsány kódy jednotlivých sekcí sítě. Sekce jsou určeny svými koncovým uzly. Každému uzlu můžete přiřadit číslo (od1 do 9999) nebo písmeno (př. Α2, AB, 3c, Aa atd.). Je nutné dodržet zásadu, že číslo 1 odpovídá vždy bodu s napojením na měření. S vyjímkou čísla 1 se žádné číslo v síti nesmí vyskytovat dvakrát. Po označení sekcí je zadejte do protokolu výpočtu jeden po druhém, jejich pořadí není rozhodující.
Pokud budete chtít zkopírovat řádek (typický segment), postačí vyplnit název v prvním sloupci, tzn. název sekce (nebo jednoduše označit korespondující buňku), použít Copy – Paste a ukončit klávesou
2. Délka potrubí (m): Pro každou sekci je nutné zadat délku potrubí mezi dvěma uzly, v metrech.
3. Typ přístroje: Pokud sekce sítě obsahuje (končí) přístrojem, stiskněte

4. Plocha pokrytí sprinkleru (m²): Volba viditelná jen při použití metody výpočtu úplně vypočítané potrubí dle NFPA 13, EN 12845, AS 2118, BS 9251, FM Global nebo CEA 4001. V políčku se zobrazuje plocha pokrytí vybraného přístroje. Pokud vyberete přístroj a políčko zůstane nevypněné, bude hodnota automaticky načtena z knihovny.
5. Návrhová intenzita (mm/min): Volba viditelná jen při použití metody výpočtu úplně vypočítané potrubí dle NFPA 13, EN 12845, AS 2118, BS 9251, FM Global nebo CEA 4001. V políčku se zobrazuje návrhová intenzita vybraného přístroje. Pokud vyberete přístroj a políčko zůstane nevypněné, bude hodnota automaticky načtena z knihovny.
6. Průtok přístroje (l/min): Průtok přístroje, Qr nebo obecně průtok sekce sítě (teoreticky součet všech kapacit pokud všechny přístroje pracují ve stejný čas) je vypočítán automaticky. Program automaticky počítá průtok pro mezilehlé sekce založené na průtoku přístrojů, které jsou z této sekce zásobeny.

7. Maximální kapacita (l/min): Maximální kapacita Qs je počítána na základě celkového průtoku přechozího sloupce. Maximální kapacita je počítána z odpovídající maximální křivky, která závisí na „Typu stavby“ definovaném v nabídce „Možnosti sítě“.
8. Požadovaný průměr potrubí (mm): V tomto sloupci zadejte požadované průměry (hodnota 1 a vyšší), které budou započítány. Klávesa F11 nebo stisknutí jakékoli klávesy v políčku načte seznam průměrů potrubí vybraných v „Možnostech sítě“.
Tlačítkem „Vybrat“ vyberete požadovaný průměr a ten automaticky ovlivní i další parametry sítě (př. rychlost, tření atd.). Po vymazání jedné nebo víc hodnot průměru (užitím) program automaticky spočítá průměr znovu.
9. Průměr potrubí (mm): Zobrazuje průměr potrubí sekce a program jej započítává.
10. Maximální rychlost (m/s): V tomto sloupci se zobrazuje maximální rychlost, která je definována v „Možnostech sítě“. Pro jednotlivé sekce ji lze zde měnit. Pamatujte, že pokud později změníte hodnotu maximální rychlosti v „Možnostech sítě“, nebude to mít vliv na Vámi změněné hodnoty v protokolu, ale jen na ty s výchozí hodnotou (tedy na ty, které mají stejnou hodnotu jak pro „Maximální rychlost“ tak pro „Možnosti sítě“.

11. Rychlost vody (m/s): Rychlost vody, která se započítává ve zvláštních sekcích sítě.
12. Typ armatury: Hodnoty sloupce udávají typy armatury (kolena, T-kusy, ventily) v sekci sítě. Pro detailní zadání armatur stiskněte F11 nebo libovolnou klávesu v políčku a zobrazí se nabídka z knihovny armatur „Fittings“. Do posledního sloupce vyplňte počet u požadované položky a tlačítkem „OK“ se navrátíte do protokolu výpočtu. Zde již je vložení počtu a typů armatur patrné. Počet komponentů pro jednotlivé sekce je omezen do 10 různých typů komponentů na sekci. V případě, že máte zadán více jak jeden komponent zobrazí se označení „F-“. Pokud v horní části nabídky „Fittings“ zadáte číslo systému „a“, objeví se v tomto sloupci protokolu označení „F-a“. Takto lze vyvářet skupiny komponentů a snížit pracnost vyplňování.
Poznámka: Pro metody výpočtu úplně vypočítané potrubí dle NFPA 13, EN 12845, AS 2118, BS 9251, FM Global a CEA 4001 program automaticky vypočítá „Ekvivalentní délku“ armatur pro každou sekci potrubí. Podívejte se do Soubor > Tisk obsahu a zatrhněte „Výpočty potrubí“.
13. Ztráta armatury třením (bar): Zobrazuje vypočtenou hodnotu tření armatury v dané sekci sítě.
14. Tlaková ztráta potrubí (bar): Zobrazuje vypočtenou hodnotu tlakové ztráty potrubí pro danou sekci sítě. Výpočet tohoto tření je brán z průtoku vody v uvedené sekci na základě hydraulických výpočtů.
15. Celková ztráta třením (bar): Součet ztrát třením armatury a ztrát v potrubí.
Poznámka: Rychlost a tření každé sekce jsou počítány z návrhového průtoku sprinkleru.
Následné sloupce protokolu výpočtu lze vyplnit přímo, nebo v samostaném dialogovém okně vyvolaném klávesou F12, nebo kliknutím pravým tlačítkem myši, v kterémkoli políčku těchto sloupců.
16. Polární úhel okruhu: Polární úhel každé sekce sítě je potřeba vyplnit pouze v případě, že chcete kreslit vertikální diagram přímo z protokolu výpočtu a nechcete jej automaticky vygenerovat z FINE FIRE. Nakreslený vertikální diagram bere do výpočtu délku a polární úhel (k horizontální ose) každé sekce.
17. Skupina přístrojů: pokud chcete nastavit více přístrojů do skupiny, v tomto sloupci se zobrazí počet skupin. Obvykle, se skupina skládá z určitého počtu sprinklerů, nebo hydrantové skříně s hadicí a sprinklerů.
Poznámka: „Výpočty potrubí“ jsou tisknuty pro každou skupinu sprinkleru zvlášť.
18. Požadovaný výtlak (bar): Zde můžete vyplnit požadovaný výtlak přístroje, který musí být alespoň roven jeho minimálnímu výtlaku. Zmíněný tlak je možno vyplnit jen v případě, že jste zadali přímý průtok nebo systém přístroje. V případě, že jste vybrali přístroj z knihovny výtlak bude vypněn automaticky.
19. Ztráta tlaku vlivem rozdílné výšky (bar): V tomto sluopci vyplňte ztrátu tlaku vlivem výšky úrovně přítroje (kladné nebo záporné). Výška se bere mezi přívodním bodem a přístrojem.týká pouze sekcí s přístroji, ne mezilehlých sekcí.
20. Návrhová délka potrubí (m): Někdy při kreselní vertikálního diagramu můžete navrhnout velmi krátké nebo velmi dlouhé sekce. Z toho důvodu, lze v sloupci definovat rozhodující délku potrubí, která se uplatní pouze je-li potrubí znázorněno ve výkrese. Bez ohledu na předdefinovanou délku v tomto poli, program vepíše „reálnou délku potrubí“ na výkrese. Jestliže nevypníte toto pole, program vykreslí vertikální diagram na základě sloupečku „Délka potrubí“ z „Protokolu výpočtu“.
21. Typ potrubí: Vyberte typ potrubí mezi primárním a sekundárním (zadejte materiál potrubí v Data projektu > Síť oken).
Pevné (zmrazené) sloupce: V menu „Protokolu výpočtu“ v horní části okna nabídky, vyberte počet „Pevných sloupců“ , tj. sloupců, které zůstanou zmrazeny na obrazovce. Tímto způsobem, po vypnění polí protokolu a odrolování doprava, máte stále přehled nad částí sekce sítě, se kterou zrovna pracujete. Při aktivním příkazu „Pevné sloupce“ se zobrazí žlutý bod (špendlík) u zmrazeného pole.
< Legenda přístrojů | Výpočet požárního čerpadla >