CAD pro požární systémy
Návrh sítě požární ochrany
1. Z menu Plus > vyberte “Nastavit elevaci” a do příkazového řádku napište 2.8m. Takto všechno, co nakreslíte bude umístěno 2.8 m (ve směru osy z) nad každou úrovní.2. Nakreslete požárně chráněný prostor, kde budou sprinklery umístěny z AutoNET > Vytvořit požárně chráněný prostor. Otevře se dialogové okno, zadejte název „Prostor 1“ pro první místnost a vyberte třídu nebezpečí a minimální intenzitu (v našem př. 5Mm/min).

Pro zadání prostoru použijte stávající body tak, že kliknete na hrany místnosti (viz následující obr.).

Pro ukončení stiskněte

Obdobně pokračujte se zadáváním dalších požárně chráněných prostorů. Výsledný obrázek vypadá takto:

3. Dalším krokem je umístění sprinklerů do výkresu. V tomto příkladě je umístíme přímo do mřížky použitím příkazu „Mřížka sprinklerů“ z menu AutoNET. Otevře se následující dialogové okno:
• Stiskněte talč. „Přístroj“ a vyberte typ “Sprinkler OH roof” (automaticky se vyplní „Plocha pokrytí“).
• Zadejte plochu mřížky přímo výběrem „Požárně chráněný prostor“, po stisknutí tlačítka vyberte „Prostor 1“ z výkresu.
• Automaticky se načtou „Obrysové rozměry“ a „Plocha“ a program vypočítá minimální počet sprinklerů na „3“. Program navrhne 2 řady – 2 sloupce (v „Navržené řady-sloupce tak, jak je na obr.).

• Dále zadejte počet řad a sloupců mřížky. V tomto př. budeme následovat nabídky programu a napíšeme 2 do obou. Pro řady i sloupce se uvádí vertikální a střední vzdálenost sprinkleru (hodnoty lze také přímo editovat).
• Pro ukončení zvolte „ Přijmout“, mřížka sprinklerů je navržena.

• Obdobně postupujem i pro návrh mřížek u ostatních prostorů.

4. Dále z menu AutoNET > vyberte příkaz “Vytvořit plochu pokrytí sprinkleru” pro kontrolu zda vybrané sprinklery pokryjí prostor. Klikněte na požárně chráněný prostor (Prostor 1, Prostor 2) a program vykreslí obrys pokrytí. V našem příkladu obrys zelené barvy představuje, že sprinklery pokryjí prostor.

5. Z menu AutoNET > vyberte příkaz “Potrubí” a začněte vykreslovat síť požární ochrany. Je-li třeba lze navrhnout i potrubí v různých výškách elevace. A to zopakováním prvního kroku (v našem př. kreslíme potrubí ve výšce 2.8 m) nebo navrhněte křivkové potrubí AutoNET > „Křivkové vedení“.

6. Následným krokem je spojení potrubí se sprinklery a to snadno přes AutoNET > ‘’Připojit přístroje k existujícímu vedení’’ (nebo odpovídající ikonou v panelu nástrojů).
- Klikněte na první přístroj.
- Klikněte na potrubí blízko něj.
- Stiskněte ENTER pro automatické propojení.
- Opakujte pro všechny přístroje (lze připojit současně více než jeden přístroj na to samé potrubí).

7. Pro umístění vertikálního potrubí vedoucího k suterénu vyberte z menu AutoNET > ‘’Hlavní vertikální vedení’’:
- Klikněte na pozici k umístění vertikálního potrubí ( v příkazu „Zadejte XZ pozici“).
- Napište výšku „-3” , která je výchozí pro vertikální vedení ( v tomto př. Výška suterénu).
- Napište výšku “2.8”, která je koncovým bodem vertikálního vedení (v tomto př. hodnota „Nastavení elevace“, které jsme zadali na počátku). Vertikální vedení je vytvořeno.

8. Z menu AutoNET > vyberte ‘’Potrubí’’ a nakreslete propojení horizontálního a vertikálního potrubí, tak jak je uvedeno níže.
Můžete použít panel nástrojů „Úchopy entit“ (viz obr. níže) pro přesné propojení dvou potrubí.

9. Vymažte nechtěné části potrubí a dostanete konečnou síť pro přízemí.

10. Vyberte úroveň suterénu (použijte pro změnu úrovně nebo dvojklikem na název úrovně vlevo na obrazovce) . Horizontální potrubí kreslíme od vertikálního jak je neznačeno níže. Pro snadné propojení horizontálního a vertikálního použijte „Pravoúhlé přichycení“ bodu.
Nakonec přes menu AutoNET > ‘’Zdrojový bod’’ nastavte symbol počátečního zdrojového bodu (který je pro pozici tlakoměru). Symbol snadno spojíte s horizontálním potrubím použitím „Koncového úchopu“ (zvýrazněno v následujícím obr.).

9. Přístroje lze sloučit do skupin tak, jak spolupracují během požáru. Zvolte menu AutoNET > „Nastavit přístrojům skupinu“, vyberte sprinklery, které mají pracovat současně a stiskněte „Enter“. V příkazovém řádku se objeví: „Zadejte skupinu pro přiřazené sprinklery“. Napište „1“. Takto pokračujte pro přiřazení do dalších skupin (2,3 atd.).

10. Před zahájením výpočtů, proveďte rozeznání sítě, menu AutoNET > „Rozeznání sítě“. Je to velmi důležitý krok pro kontrolu, že síť byla vytvořena správně. Pokud se objeví nějaké chyby, zobrazí se zpráva s varováním. V opačném případě dojde k očíslování sekcí sítě, viz níže a lze přistoupit k výpočtům.

11. Z menu AutoNET > vyberte ‘’Výpočty’’ a z dialogového okna zvolte Soubor > „Aktualizovat z výkresu“. Z menu Windows lze otevřít „Protokol výpočtu“, ve kterém jsou zaneseny informace o síti. (podrobně viz kapitola 3.7.5).

12. Ve výpočtové části lze také vybrat požární čerpadlo a provést NPSH kontrolu výpočtu čerpadla. Vyplňte políčka v černé barvě „Požární čerpadlo“ a „NPSH“ a zvolte typ čerpadla. Automaticky se vykreslí křivka čerpadla s vyznačením nejlepších a nejhorších sekcí (podrobně viz kapitola 3.7.6).

Ukončete výpočty, uložte je a vráťte se do FINE FIRE.
13. Pro zobrazení vybraných informací o potrubí a přístrojích zadejte v menu AutoNET > „Aktualizace výkresu“ a v otevřeném okně vyberte požadované informace.

Kliknutím na tlač. “Automatické umístění” se vybrané informace pro každou úrověň zobrazí.

14. Volba v menu AutoNET > ‘’Vykreslit nejlepší a nejhorší skupinu a plochu“ zobrazí obrys těchto ploch a skupin (zeleně nejlepší, červeně nejhorší) viz následující obr.

15. Nakonec vyberte z menu AutoNET ‘’Převést jednoduchou čáru do 3D’’ a program automaticky převede síť do 3D s ohledem na vypočtené výsledky.

< Návrh budovy